Sverige på längden - Szwecja wzdłuż (w tym Gröna Bandet)

Długodystansowa wędrówka, którą zrealizowalam w 2020 roku to tym razem nie szlak, ale trasa którą sama skomponowałam. Celem bylo przejście Szwecji wzdłuż z południowego krańca tego kraju, czyli cypla Smygehuk, będącego jednocześnie wysuniętym najbardziej na południe punktem Półwyspu Skandynawskiego, do krańca północnego, czyli Treriksröset, trójstyku granic Szwecji, Finlandii i Norwegii.




Planowana trasa miala około 2800 km, ale okazala sie dluzsza i wyniosla wedlug moich obliczen 2943 km, a wszystko wskazuje na to, ze ostatecznie osiagnelam 3000 km. Biegła w znakomitej większości oficjalnymi szlakami pieszymi, ale w programie byly ambitne odejścia od popularnych tras i marsz dzikimi bezdrożami Gór Skandynawskich, moich ulubionych gór. Wędrówkę zaczelam 2 czerwca, zakonczylam 30 sierpnia 2020. Poniżej, pod mapą, znajdziecie pisaną na bieżąco relację z wyprawy.





Sverige på längden, czyli przejście Szwecji wzdłuż - przygotowania

Film z przejścia: https://youtu.be/UJKJHNwjZGw



3 komentarze:

  1. Agnieszko, chciałabym w tym roku wystartować w Fjallraven Classic Sweden, czyli fragment Kungsleden w okolicach Abisko, gdzie byłaś. I mam pytania. Czy uważasz, że Altra Lone Peak nadają się też na tą trasę (sierpień)? Na FC w Danii sprawdziły się rewelacyjnie po Twojej rekomendacji, ale to krótszy dystans i inny teren. I drugie pytanie gdzie najlepiej w Polsce sprawdzić się przed - podobny rodzaj gór, terenów? Ania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli chodzisz w nich zazwyczaj po górach, będą dobre i na Kungsleden. Te które na mnie widzisz to właśnie one, wersja 4.0. Polecam dołożyć parę wodoodpornych skarpet, bo będzie mokro i zimno, nawet w sierpniu. Wiele kładek na Kungsleden jest zmurszałych. Podobnie kamieniste szlaki są w Tatrach, z bagnami gorzej, ale wystarczy jeśli wybierzesz się w deszczu w niższe partie.

      Usuń
    2. Dziękuję!

      Usuń